Results Home

TD Bank Eastern Cup Finals Weekend

Cheri Walsh Memorial Women & J2 Girls

# of racers: 114

Notes: Stock 147.14 USSA Jospe 163.96 USSA Caldwell 113.83 USSA McDermott 177.48 USSA Luethi 163.48 USSA Penalty = 113.19.

Date: 2010-02-21 Location: Plymouth, NH Techical Delegate: Fred Griffin
Gender: F Distance: 5.0 Host Club: Holderness Ski Club
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
1 7792 Corey Stock J2 10:56.2 113.19 25 Cambridge Sports Union Lincoln, MA
2 7040 Alexandra Jospe SR 11:28.3 152.28 20 Alpina Cambridge Sports Union Newton, MA
3 3496 Isabel Caldwell J1 11:31.4 156.02 156.02 15 Stratton Mtn School Stratton Mountain School Hanover, VT
4 5743 Cambria McDermott J1 11:36.1 161.83 161.83 12 Stratton Mountain School Putney, VT
5 23516 Elena Luethi J1 11:38.5 164.73 164.73 11 GMVS - Green Mountain Valley School Williamstown, Ma
6 4378 Elizabeth Anderson J1 11:41.3 168.08 168.08 10 Ford Sayre Etna, NH
7 4441 Rachel Hall J1 11:42.1 169.03 169.03 9 Stratton Mountain School Cumberland, ME
8 7565 Hilary McNamee OJ 11:44.3 171.72 171.72 8 Dartmouth Ski Team Caribou, ME
9 15260 Elizabeth Izzo J1 11:44.6 172.14 172.14 7 New York Ski Education Foundation (NYSEF) Lake Placid, NY
10 5893 Gage Fichter J1 11:53.0 182.33 182.33 6 Stratton Mountain School Putney, VT
11 5879 Katrina Howe SR 11:53.3 182.74 5 UVM Ski Team Gilford, NH
12 8063 Kaitlynn Miller OJ 11:56.0 185.98 185.98 4 Craftsbury Nordic Elmore, VT
13 1450 Margaret Maher SR 11:56.2 186.28 3 New York Ski Education Foundation (NYSEF) Lake Placid, NY
14 6964 Lauren Jacobs SR 11:56.7 186.94 2 Craftsbury Green Racing Project Craftsbury Nordic Old Town, ME
15 5282 Keely Levins OJ 11:57.0 187.27 187.27 1 Mountain Top Nordic Ski Club Rutland, VT
16 3807 Mary Stewart SR 11:59.3 190.05 UVM Ski Team Stowe, VT
17 5809 Maddy Pfeifer J2 11:59.7 190.58 Proctor Academy Proctor Academy Ski Team Andover, NH
18 4178 Emily Stitt J1 12:01.8 193.12 193.12 GMVS Nordic GMVS - Green Mountain Valley School Jericho, VT
19 11232 Grace Boutot OJ 12:05.5 197.67 197.67 MWSC Maine Winter Sports Center Fort Kent, ME
20 7471 Emily Attwood OJ 12:06.2 198.51 198.51 Maine Coast Nordic Cape Elizabeth, ME
21 10688 Anna Breu OJ 12:07.7 200.30 200.30 Gunstock Nordic Gunstock Nordic Association GNA Manchester, NH
22 6729 Heidi Halvorsen J2 12:08.9 201.71 GMVS - Green Mountain Valley School Stowe, VT
23 3917 Lillian Van Dyke J1 12:09.5 202.46 202.46 Craftsbury Nordic Craftsbury Nordic Stowe, VT
24 10366 Isabelle Pelletier J1 12:09.7 202.74 202.74 Stratton Mountain School Stratton Mountain School Grafton, VT
25 19900 Emily Nice J1 12:10.2 203.30 203.30 Ford Sayre Hanover, NH
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
26 2987 Erin Hatton OJ 12:10.9 204.17 204.17 Bowdoin College Ski Team Cape Elizabeth, ME
27 8179 Cate Brams J2 12:14.1 208.07 CSU Cambridge Sports Union Belmont, MA
28 24645 Amy Glen OJ 12:20.1 215.47 215.47 UVM Ski Team Burlington, VT
29 11589 Jessica Snyder SR 12:22.6 218.47 Alpina/Peltonen JLS Sports, LLC Rochester, NY
30 19359 Mackenzie Hitchcock J2 12:23.3 219.34 Berkshire Nordic Ski Club Lanesborough, MA
31 19894 Kirsten Stray-Gundersen U23 12:24.0 220.12 Colby Nordic Ski Team Waterville, ME
32 8165 Jenna Maddock J1 12:25.0 221.33 221.33 Gunstock Nordic Association GNA S. Berwick, ME
33 7446 Julia Kern BKL 12:27.1 223.89 Eastern Mass Bill Koch (EMBK) Waltham, MA
34 11058 Hannah W. Smith J1 12:28.3 225.44 225.44 Cambridge Sports Union Wellesley, MA
35 19367 Alice Bradley U23 12:29.1 226.34 Dartmouth Ski Team Chugiak, AK
36 10414 Kaitlin Fink J1 12:30.7 228.30 228.30 Bedford Cross-Country Ski Club Middlebury, VT
37 7069 Hannah Miller J2 12:32.7 230.75 Craftsbury Nordic Elmore, VT
38 18926 Kelsey Hoar OJ 12:33.9 232.21 232.21 UNH Ski Team Shaftsbury, VT
39 8010 Hallie Grossman J1 12:36.0 234.81 234.81 Stratton Mountain School South Burlington, VT
40 23509 Kelsey Dion OJ 12:36.7 235.61 235.61 Lewiston, me
41 19508 Mary Kate Cirelli J1 12:38.8 238.15 238.15 Mountain Top Nordic Ski Club Rutland, VT
42 7662 Hannah Benson J2 12:39.0 238.48 Mount Washington Nordic Jackson, NH
43 7445 Nadja Kern J1 12:43.6 244.07 244.07 CSU Cambridge Sports Union waltham, MA
44 1046 Andrea Fisher J1 12:47.1 248.32 248.32 Holderness Nordic Willimstown, MA
45 19890 Laura Tuttle U23 12:47.6 248.88 UVM Ski Team Anchorage, AK
46 19843 Kaitlin Fitzgerald J1 12:48.3 249.81 249.81 GMVS Nordic GMVS - Green Mountain Valley School Fayston, VT
47 11337 Molly Susla OJ 12:49.0 250.66 250.66 Colby Nordic Ski Team Freeport, ME
48 4664 Elissa Bradley SR 12:51.3 253.44 Williams Outing Club Portland, ME
49 1090 Heidi Henkel M2 12:53.2 255.82 Putney Ski Club Putney, VT
50 19867 Danielle McVicar OJ 12:53.5 256.07 256.07 UNH Ski Team Kanata, ON
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
51 3277 Sarah Dominick M2 12:56.0 259.15 Alpina Racing Maine Winter Sports Center Stockholm, ME
52 8240 Molly Siegel J2 12:56.5 259.83 Gould Academy Bethel, ME
53 6987 Tess Hamilton J2 12:56.8 260.13 Hopkinton Hawks Blackwater Nordic Ski Club Hopkinton, NH
54 19982 Nancy Dietman U23 12:59.0 262.86 Dartmouth Ski Team St. Paul, MN
55 18950 Victoria Bernard J1 12:59.8 263.86 263.86 Maine Winter Sports Center Maine Winter Sports Center Fort Kent, ME
56 8139 Kirsten Beaudry OJ 13:00.1 264.13 264.13 Dartmouth Ski Team Walpole, NH
57 8351 Julie Carson U23 13:01.0 265.24 Dartmouth Ski Team Caribou, ME
58 11347 Melanie Ross OJ 13:06.9 272.50 272.50 Colby Nordic Ski Team Freeport, ME
59 19119 Holly Bushman J1 13:08.2 274.07 274.07 Burke Mtn Academy Burke Mountain Academy Berlin, VT
60 18666 Maria Allen M4 13:09.0 275.04 Frost Mountain Nordic Ripton, VT
61 19962 Sophie Leonard OJ 13:09.5 275.68 275.68 Mammoth Lakes, CA
62 10566 Mikaela Paluszek J2 13:09.8 275.98 Gunstock Nordic Association GNA Fort Kent, ME
63 19504 Maureen McAuliffe OJ 13:10.6 277.02 277.02 UNH Ski Team Hopkinton, NH
64 15262 Stephanie Kramer U23 13:12.5 279.27 UNH Ski Team Bow, NH
65 5037 Olivia Meyerson J2 13:13.4 280.44 Cambridge Sports Union Cambridge Sports Union Concord, MA
66 18764 Catherine Costley J1 13:14.6 281.86 281.86 Mt. Greylock Nordic Ski Team Berkshire Nordic Ski Club Williamstown, MA
67 25806 Samantha Forrest OJ 13:15.4 282.77 282.77 Bates Bates Bozeman, MT
68 18566 Andrea Mayo OJ 13:15.8 283.30 283.30 Maine Winter Sports Center Fort Kent, ME
69 18772 Kyle Prohaska OJ 13:23.3 292.48 292.48 Craftsbury Nordic Saint Johnsbury, VT
70 5949 Shannon Nadeau J2 13:28.3 298.55 Blackwater Nordic Ski Club Hopkinton, NH
71 8575 Emily Blackmer U23 13:33.3 304.60 Dartmouth Ski Team Hopkinton, NH
72 11408 Emily Ramsey J2 13:34.7 306.36 Farmington Ski Club Farmington Area Caribou, ME
73 10534 Megan Kane J1 13:37.7 309.97 309.97 Northeast Nordic NE Nordic East Fairfield, VT
74 7811 Emily Muller J1 13:38.3 310.79 310.79 Ford Sayre Ford Sayre Norwich, VT
75 3815 Emilie Muller J1 13:38.4 310.91 310.91 CHS Nordic Team Blackwater Nordic Ski Club Concord, NH
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
76 18930 Blair Robinson OJ 13:39.5 312.19 312.19 Williams Outing Club Carlisle, MA
77 10244 Kate Kerin J2 13:49.3 324.21 Ford Sayre Lyme, NH
78 6812 Helen Tosteson J2 13:51.0 326.23 Ford Sayre Lyme, NH
79 19194 Dia Jenks M5 13:51.1 326.33 Frost Mountain Nordic Shoreham, VT
80 19376 Sarah Glaser U23 13:54.3 330.23 Bowdoin College Ski Team Seward, AK
81 24599 Jenna Hill J2 13:58.3 335.11 Burke Mountain Academy Jackson, NH
82 24159 Catherine Benson J1 13:58.5 335.39 335.39 Cambridge Sports Union Acton, MA
83 24600 Danielle LeBlanc J2 13:59.9 337.10 GMVS GMVS - Green Mountain Valley School Waitsfield, VT
84 24644 Kaitlin Zdechlik OJ 14:06.5 345.17 345.17 Colby Ski Team Colby Nordic Ski Team Frisco, CO
85 18571 Jennifer Luoma U23 14:06.9 345.59 UNH Ski Team Maple Grove, MN
86 19460 Grace Hyndman U23 14:08.0 347.00 Bowdoin College Ski Team Portland, ME
87 1150 Carol Van Dyke M5 14:09.2 348.42 Stowe Nordic Club Stowe, VT
88 7805 Mollie Hoopes J1 14:14.0 354.26 354.26 Hanover, NH
89 10533 Shannon Kane J1 14:15.4 355.99 355.99 Northeast Nordic NE Nordic East Fairfield, VT
90 19751 Juliet Dalton J1 14:16.8 357.69 357.69 Holderness Nordic Carlisle, MA
91 11111 Megan Trow OJ 14:19.5 360.91 360.91 UNH Ski Team Walpole, NH
92 5637 Kelsey Colpitts J1 14:20.3 361.96 361.96 Cambridge Sports Union Sudbury, MA
93 10094 Caitlin Haedrich J2 14:21.8 363.74 Ford Sayre Norwich, VT
94 25787 Marguerite Wiser J2 14:23.7 366.11 Gould Academy Bridgton, ME
95 19086 Tessa Schrupp BKL 14:32.7 377.07 Gunstock Nordic Association GNA Gilford, NH
96 11059 Rebecca Smith J2 14:34.1 378.76 Cambridge Sports Union Jrs. Cambridge Sports Union Wellesley, MA
97 25413 Meryl Cherner J1 14:36.6 381.78 381.78 Cambridge Sports Union Acton, MA
98 10558 Heather Holloway J1 14:40.7 386.85 386.85 Northeast Nordic NE Nordic Cambridge, VT
99 18825 Denise Malm J1 14:42.6 389.07 389.07 Moultonborough, NH
100 19753 Julia Capron J1 14:44.5 391.46 391.46 Holderness Nordic Meredith, NH
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
101 24584 Naomi Kramer BKL 14:52.3 400.90 Bow, NH
102 6226 Mattie Hayes J2 14:54.2 403.29 BFA FAIRFAX CAMBRIDGE, VT
103 24808 Yasmine White U23 14:54.6 403.76 Bowdoin College Ski Team Trinidad, CA
104 23322 Katie Cosman J1 15:21.3 436.29 436.29 Cambridge Sports Union Melrose, MA
105 6414 Anne Muller J2 15:33.5 451.23 Capital Area Nordic Training Group Blackwater Nordic Ski Club Concord, NH
106 25232 katherine Foley J2 15:34.7 452.65 ABCX varsity ski Acton, MA
107 7409 Betsey Pettitt J1 15:42.4 461.97 461.97 Holderness Nordic Ashland, NH
108 7481 Elizabeth White J2 15:46.7 467.29 Bedford Cross-Country Ski Club Bedford, NH
109 3332 Judy Geer M6 15:52.6 474.41 Craftsbury Nordic Morrisville, VT
110 24247 Heather Peatman J1 15:55.1 477.54 477.54 BFA Fairfax Cambridge, VT
111 23809 Brianna McKinley J2 16:07.2 492.29 Moultonborough, NH
112 6973 Erika Johnson J1 19:13.9 719.91 719.91 Holderness Nordic S. Pomfret, VT
113 26403 Abby Slattery Lollipop 20:56.3 844.67 Holderness Nordic Gilford, NH
114 12 Amy Gunn M4 27:22.6 999.99 Mount Washington Nordic Henniker, NH
NENSA Point Standings - Eastern Cup race
Junior Olympic Qualifying Standings - JOQ race
J2 Qualifier Standings - J2Q race
Zak Point Standings - Citizen race
Club Standings - Citizen race
Eastern Cup Standings - Eastern Cup race
Non-Scored Event - No Points race