Results Home

TD Bank Eastern Cup Openers

Women Sprint

# of racers: 59

Notes: Penalty Sources (all USSA List 1): Caldwell: 78.93. Killigrew: 128.59. Geraghty-Moats: 177.66. Fichter: 181.81. Guiney: 132.39. Penalty = (78.93+128.59+132.39)/3.75 = 90.64
Link to Results in Bracket Format>

Date: 2009-12-19 Location: Presque Isle, ME Techical Delegate: Carlie Casey
Gender: F Distance: 1.2 Host Club: Nordic Heritage Ski Club
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
1 2526 Sophie Caldwell OJ 0:02:55.88 90.64 90.64 25 Dartmouth College Dartmouth Ski Team Peru, VT
2 2270 Megan Killigrew OJ 0:03:06.56 96.94 96.94 20 Dartmouth Ski Team Hanover, NH
3 6239 Tara Geraghty-Moats J1 0:03:10.01 103.24 103.24 15 Craftsbury Nordic Fairlee, VT
4 5893 Gage Fichter J1 0:03:07.70 109.54 109.54 12 Stratton Mountain School Putney, VT
5 24723 Elizabeth Guiney OJ 0:03:09.30 115.85 115.85 11 UNH Ski Team Park City, UT
6 8326 Lucy LeGarrec U23 0:03:10.92 122.15 10 Colby Nordic Ski Team Freeport, ME
7 4441 Rachel Hall J1 0:03:12.28 128.45 128.45 9 Stratton Mountain School Cumberland, ME
8 3496 Isabel Caldwell J1 0:03:14.52 134.75 134.75 8 Stratton Mtn School Stratton Mountain School Hanover, VT
9 7471 Emily Attwood OJ 0:03:12.76 141.05 141.05 7 Maine Coast Nordic Cape Elizabeth, ME
10 6962 Chelsea Little U23 0:03:10.32 147.35 6 Craftsbury Green Racing Project Craftsbury Nordic Lyme, NH
11 6727 Kristin Halvorsen J1 0:03:18.33 153.66 153.66 5 Green Mountain Valley School GMVS - Green Mountain Valley School Stowe, VT
12 6964 Lauren Jacobs SR 0:03:11.32 159.96 4 Craftsbury Green Racing Project Craftsbury Nordic Old Town, ME
13 8351 Julie Carson U23 0:03:15.72 166.26 3 Dartmouth Ski Team Caribou, ME
14 2588 Katie Miller U23 0:03:15.87 172.56 2 UNH Ski Team Lenox, MA
15 10366 Isabelle Pelletier J1 0:03:16.16 178.86 178.86 1 Stratton Mountain School Stratton Mountain School Grafton, VT
16 4378 Elizabeth Anderson J1 0:03:11.31 185.16 185.16 Ford Sayre Etna, NH
17 8063 Kaitlynn Miller OJ 0:03:15.82 191.47 191.47 Craftsbury Nordic Elmore, VT
18 8181 Olga Golovkina OJ 0:03:18.85 197.77 197.77 Colby Nordic Ski Team Newton, MA
19 19900 Emily Nice J1 0:03:20.36 204.07 204.07 Ford Sayre Hanover, NH
20 19847 Ashleigh Spittle J1 0:03:24.47 210.37 210.37 Stratton Mountain School Stratton Mountain School Stratton Mountain, VT
21 18577 Corinne Prevot OJ 0:03:15.12 216.67 216.67 Middlebury College Ski Team Middlebury College Ski Team East Burke, VT
22 5282 Keely Levins OJ 0:03:17.34 222.97 222.97 Mountain Top Nordic Ski Club Rutland, VT
23 4178 Emily Stitt J1 0:03:17.87 229.27 229.27 GMVS Nordic GMVS - Green Mountain Valley School Jericho, VT
24 3807 Mary Stewart SR 0:03:19.33 235.58 UVM Ski Team Stowe, VT
25 18950 Victoria Bernard J1 0:03:21.36 241.88 241.88 Maine Winter Sports Center Maine Winter Sports Center Fort Kent, ME
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
26 7040 Alexandra Jospe SR 0:03:06.65 248.18 Alpina Cambridge Sports Union Newton, MA
27 1046 Andrea Fisher J1 0:03:17.78 254.48 254.48 Holderness Nordic Willimstown, MA
28 19843 Kaitlin Fitzgerald J1 0:03:19.31 260.78 260.78 GMVS Nordic GMVS - Green Mountain Valley School Fayston, VT
29 5423 Hilary Rich OJ 0:03:19.50 267.08 267.08 Middlebury College Ski Team Andover, MA
30 8010 Hallie Grossman J1 0:03:22.66 273.39 273.39 Stratton Mountain School South Burlington, VT
31 1090 Heidi Henkel M2 0:03:25.40 292.09 Putney Ski Club Putney, VT
32 11337 Molly Susla OJ 0:03:27.17 304.14 304.14 Colby Nordic Ski Team Freeport, ME
33 3917 Lillian Van Dyke J1 0:03:27.38 305.56 305.56 Craftsbury Nordic Craftsbury Nordic Stowe, VT
34 6710 Shelby Aseltine J1 0:03:27.73 307.96 307.96 Farmington Area Wilton, ME
35 10880 Cate Brown OJ 0:03:28.90 315.97 315.97 Middlebury College Ski Team Middlebury College Ski Team Hanover, NH
36 8576 Cara Sprague U23 0:03:29.07 317.09 Harvard Ski Team Cambridge, MA
37 10688 Anna Breu OJ 0:03:29.74 321.70 321.70 Gunstock Nordic Gunstock Nordic Association GNA Manchester, NH
38 18926 Kelsey Hoar OJ 0:03:31.08 330.84 330.84 UNH Ski Team Shaftsbury, VT
39 8165 Jenna Maddock J1 0:03:31.87 336.21 336.21 Gunstock Nordic Association GNA S. Berwick, ME
40 10414 Kaitlin Fink J1 0:03:32.35 339.47 339.47 Bedford Cross-Country Ski Club Middlebury, VT
41 11250 Kaitlyn Bernard OJ 0:03:32.35 339.52 339.52 Colby Nordic Ski Team Fort Kent, ME
42 6794 Justine Cyr U23 0:03:33.26 345.72 University of Maine Presque Isle - UMPI presque Isle, ME
43 7226 Clare Egan U23 0:03:33.72 348.83 Cambridge Sports Union Craftsbury Common, VT
44 19504 Maureen McAuliffe OJ 0:03:34.53 354.34 354.34 UNH Ski Team Hopkinton, NH
45 11058 Hannah W. Smith J1 0:03:34.66 355.23 355.23 Cambridge Sports Union Wellesley, MA
46 19119 Holly Bushman J1 0:03:35.42 360.46 360.46 Burke Mtn Academy Burke Mountain Academy Berlin, VT
47 11347 Melanie Ross OJ 0:03:36.49 367.71 367.71 Colby Nordic Ski Team Freeport, ME
48 2275 Kvehl McDermott OJ 0:03:37.77 376.49 376.49 UNH Ski Team Putney, VT
49 3546 Hannah Shepard U23 0:03:39.50 388.26 University of Maine Presque Isle - UMPI Yarmouth, ME
50 11688 Rosalie Lipfert OJ 0:03:48.01 446.31 446.31 Dartmouth Ski Team Hanover, NH
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
51 18772 Kyle Prohaska OJ 0:03:48.09 446.91 446.91 Craftsbury Nordic Saint Johnsbury, VT
52 11111 Megan Trow OJ 0:03:49.05 453.41 453.41 UNH Ski Team Walpole, NH
53 7811 Emily Muller J1 0:03:49.37 455.60 455.60 Ford Sayre Ford Sayre Norwich, VT
54 10841 Chandra Wisneski U23 0:03:49.63 457.41 University of Maine Presque Isle - UMPI Presque Isle, ME
55 19751 Juliet Dalton J1 0:03:50.61 464.11 464.11 Holderness Nordic Carlisle, MA
56 18681 Emma Wood J1 0:03:57.85 513.49 513.49 Maine Coast Nordic Harpswell, ME
57 20251 Kati Christoffel OJ 0:03:59.22 522.81 522.81 University of Maine Presque Isle - UMPI clifton park, NY
58 6973 Erika Johnson J1 0:04:01.65 539.37 539.37 Holderness Nordic S. Pomfret, VT
59 18777 Danni Anderson J1 0:04:03.23 550.16 550.16 Maine Winter Sports Center Maine Winter Sports Center Mapleton, ME
NENSA Point Standings - Eastern Cup race
Junior Olympic Qualifying Standings - JOQ race
J2 Qualifier Standings - J2Q race
Zak Point Standings - Citizen race
Club Standings - Citizen race
Eastern Cup Standings - Eastern Cup race
Non-Scored Event - No Points race