Results Home

Maine Eastern High School Team Qualifier

Girls Pursuit

# of racers: 36

Notes: Link to Team Roster.

Date: 2009-03-07 Location: Farmington, ME Techical Delegate:
Gender: F Distance: Host Club:
Plc NENSA# Name Class Time Team Club City, ST
1 8390 Kelsey Nichols OJ 40:25.3 Holderness Nordic Pownal, ME
2 18950 Victoria Bernard J2 40:45.0 Maine Winter Sports Center Maine Winter Sports Center Fort Kent, ME
3 6710 Shelby Aseltine J2 41:03.4 Farmington Area Wilton, ME
4 11025 Alice Hotopp J2 41:15.5 Gould Academy Gould Academy Bethel, ME
5 8309 Hannah Allen J2 41:15.9 Farmington Area Farmington, ME
6 7821 Jessica Caron J1 41:16.4 Maine Winter Sports Center Fort Kent, ME
7 11574 Emma James J1 41:33.9 Maine Winter Sports Center Avon, ME
8 23952 Abby Mace J2 42:13.5 Maine Nordic Ski Club Readfield, ME
9 7755 Sarah Abramson J2 42:31.7 Maine Coast Nordic Falmouth, ME
10 11436 Emily Harriman J1 42:36.1 Readfield, ME
11 11347 Melanie Ross OJ 43:30.5 Maine Coast Nordic Freeport, ME
12 11515 Amanda Cormier J1 43:31.9 Gray, ME
13 18777 Danni Anderson J2 43:33.2 Maine Winter Sports Center Mapleton, ME
14 11408 Emily Ramsey J2 43:34.6 Farmington Area Caribou, ME
15 18937 Samantha Hill J1 44:00.6 Oxford Hills Norway, Me
16 7573 Samantha Southam J2 44:01.5 Bethel, ME
17 8240 Molly Siegel J2 44:10.3 Bethel, ME
18 11406 Meredith Allen J1 44:11.7 Farmington Area Farmington, ME
19 18971 Maria Parrett J1 44:14.6 Stratton, ME
20 19561 Kara Witherill J1 44:49.9 Maine Nordic Team Maine Nordic Ski Club Readfield, ME
21 7089 Courtney Mazur OJ 44:56.6 Falmouth, ME
22 18792 Janna Kurnick J1 45:02.6 Maine Nordic Team Mount Washington Nordic Lovell, ME
23 24385 Katelyn Williamson 46:05.0
24 19428 Caitlin Crawford J2 46:10.3 Yarmouth, ME
25 24386 Adena St.John 46:44.9
Plc NENSA# Name Class Time Team Club City, ST
26 11497 Addie Cullenberg J2 47:00.7 Farmington Area Chesterville, ME
28 24388 Brittany Turner 47:39.3
29 19822 Jennie Caffrey OJ 47:47.5 Fryeburg, ME
30 23519 Krista Bennatti-Roberts OJ 48:04.3 Freeport, ME
31 24389 Nola Dixon 49:29.5
32 24390 Lizzie Chenard 49:53.4
33 19965 Abigail McIvor J1 51:50.0 Maine Coast Nordic Cape Elizabeth, ME
34 23153 Molly Fissette 52:52.8
36 24392 Annah Houston 56:52.2
37 24393 Rachel Dennison 56:52.4
38 4277 Emily Thomas J1 57:29.1 Rindge, NH
NENSA Point Standings - Eastern Cup race
Junior Olympic Qualifying Standings - JOQ race
J2 Qualifier Standings - J2Q race
Zak Point Standings - Citizen race
Club Standings - Citizen race
Eastern Cup Standings - Eastern Cup race
Non-Scored Event - No Points race