Results Home

Jenex/Patagonia Duelathon

Bowdoin Duelathon - Men and Women

# of racers: 40

Notes: Mass Start run, transition, and classic rollerski. Link to full results with relay teams & split times.

Date: 2008-11-02 Location: Topsham, ME Techical Delegate:
Gender: MF Distance: Host Club:
Plc NENSA# Name Class Time Team Club City, ST
1 19377 Sylvan Ellefson U23 32:38 Bates Vail, CO
2 7921 Matthew Briggs U23 32:40 Colby Nordic Ski Team Bend, or
3 7869 Samuel Evans-Brown U23 34:17 Bates Concord, NH
4 19665 Dylan Mogk U23 35:00 Bates Bozeman, MT
5 19264 Wyatt Fereday U23 35:07 Colby Nordic Ski Team Boise, ID
6 5514 Harry Poole U23 35:12 Bates Yarmouth, ME
7 1229 Sam Mathes U23 35:23 Colby Nordic Ski Team Rome, ME
8 4979 Silas Gill U23 35:32 Colby Nordic Ski Team Waterville, ME
9 11586 Corey Park OJ 36:40 Colby Nordic Ski Team Presque Isle, ME
10 10607 Luke Siebert OJ 36:42 Colby College Colby Nordic Ski Team Concord, MA
11 8168 Peter Rummel U23 37:16 Colby Nordic Ski Team Sherborn, MA
12 19239 Jeremy Blazar OJ 37:53 Colby Nordic Ski Team Minneapolis, MN
13 7504 Ben Smeltzer U23 38:06 Bates Waterbury Ctr, VT
14 5018 Tim Whiton U23 38:12 Bates Bethel, ME
15 11281 Martin Benes SR 39:08 Dartmouth Ski Team Lewiston, ME
16 2438 Ben Haydock OJ 39:15 Colby Nordic Ski Team Concord, MA
17 11703 Morgan Laidlaw M2 39:26 Camden, ME
18 19893 Chase Hammond OJ 39:31 Colby Nordic Ski Team Bend, OR
19 8326 Lucy LeGarrec OJ 39:39 Colby Nordic Ski Team Freeport, ME
20 5907 Nathaniel Lucy M5 39:48 Mount Washington Nordic Intervale, NH
21 11502 Nate Niles J1 40:06 Maine Coast Nordic South Freeport, ME
22 5519 Connor Cushman U23 40:14 Bates Portland, ME
23 11717 William Tyson U23 40:37 Colby Nordic Ski Team Walpole, NH
24 6765 Kathleen Maynard U23 41:03 Colby Nordic Ski Team Jackson, NH
25 8166 Megan McClelland OJ 42:02 Bates KEENE VALLEY, NY
Plc NENSA# Name Class Time Team Club City, ST
26 18587 Caitlin Curran OJ 42:04 Bates Burlington, VT
27 6211 Jennie Brentrup U23 42:09 Colby Nordic Ski Team Hanover, NH
28 7092 Eric D'Agostino J1 42:28 Maine Coast Nordic Falmouth, ME
29 10763 Linnea Rooke U23 42:29 Colby Nordic Ski Team Shoreline, WA
30 6717 Kirsten Gill U23 43:30 Jackson, NH
31 4055 Beth Taylor OJ 43:33 Norwich, VT
32 20010 Dayna Stinson 44:23
33 19962 Sophie Leonard OJ 44:26 Bates Mammoth Lakes, CA
34 19895 Melissa Krause OJ 44:39 Colby Nordic Ski Team Steamboat Springs, CO
35 19374 Meghan Cornwall U23 44:39 Colby Nordic Ski Team St. Louis Park, MN
36 19960 Kelsey Dion 47:35
37 5202 Hanna Lucy OJ 48:14 Mount Washington Nordic Intervale, NH
38 7760 Jackson Bloch J2 50:50 Maine Coast Nordic Falmouth, ME
39 10034 Matthew Goldstein J1 55:42 Maine Coast Nordic Maine Coast Nordic Falmouth, ME
40 3406 Charles Cary M8 1:00:24 Maine Nordic Ski Club Harpswell, ME
NENSA Point Standings - Eastern Cup race
Junior Olympic Qualifying Standings - JOQ race
J2 Qualifier Standings - J2Q race
Zak Point Standings - Citizen race
Club Standings - Citizen race
Eastern Cup Standings - Eastern Cup race
Non-Scored Event - No Points race