Results Home

TD Bank Eastern Cup Finals

Day 2 - J2 Boys

# of racers: 23

Notes: Bucher-Johanssen 220 n/a
McEwen 220 n/a
Hegman 176.01 2011 J2Q
Wright 220 n/a
Harmeyer 220 n/a
Penalty = (176.01+220+220)/3.75
Penalty = 164.27

Date: 2012-02-19 Location: Craftsbury Common, VT Techical Delegate: Allan Serrano
Gender: M Distance: 5.0 Host Club: Holderness Nordic / Craftsbury
Plc NENSA# Name Class Time J2Q Team Club City, ST
1 30624 Thomas Bucher-Johanssen J2 0:12:18.0 164.27 NTG Burke Mountain Academy Bekkestua, xx
2 11050 Gavin McEwen J2 0:12:24.0 172.45 CSU Cambridge Sports Union Weston, MA
3 8221 Ben Hegman J2 0:12:24.9 173.63 Mansfield Nordic Club (MNC) Huntington, VT
4 6578 Isaac Wright J2 0:12:26.5 175.83 Mountain Top Nordic Ski Club Rutland, VT
5 7894 Henry Harmeyer J2 0:12:30.0 180.49 Mansfiled Nordic Mansfield Nordic Club (MNC) Underhill, VT
6 8075 Max LaChance J2 0:12:34.8 187.06 Cambridge Sports Union Cambridge Sports Union Concord, MA
7 7893 Bill Harmeyer J2 0:12:42.1 196.98 Mansfield Nordic Mansfield Nordic Club (MNC) Underhill, VT
8 24576 Nathan LaTourette J2 0:12:42.5 197.43 Blackwater Nordic Club Blackwater Nordic Ski Club Concord, NH
9 6936 Tucker Cadow J2 0:12:47.1 203.66 Ford Sayre Ford Sayre Norwich, VT
10 10608 Christopher Koziel J2 0:12:47.3 204.04 Cambridge Sports Union Needham, MA
12 18543 Drew Houx J2 0:13:00.6 221.95 Holderness School Holderness Nordic Concord, NH
13 25554 Lewis Nottonson J2 0:13:05.4 228.46 Cambridge Sports Union Acton, MA
14 23691 Zane Fields J2 0:13:13.9 240.10 Woodstock Ski Runners Woodstock Nordic Runners S. Woodstock, VT
15 10327 Nathanael Kuzio J2 0:13:16.6 243.65 Mansfield Nordic Club (MNC) Moretown, VT
16 20719 Karl Schulz BKL 0:13:17.4 NYSSRA Lake Placid, NY
17 18668 Mathew Young J2 0:13:22.4 251.54 Gunstock Nordic Association GNA Gilford, NH
18 23692 Warren Taylor J2 0:13:24.2 254.04 Berkshire Nordic Ski Club Williamstown, MA
19 19178 Jacob Meyerson J2 0:13:52.5 292.34 Cambridge Sports Union Concord, MA
20 23916 Patrick Lawlor J2 0:14:43.9 361.93 Craftsbury Nordic West Glover, VT
21 10893 Colin Pogue J2 0:14:44.8 363.22 Junior Nordic Team Ford Sayre Hanover, NH
22 25654 Cooper Willsey J2 0:14:48.5 368.23 Team Sleepy Hollow Hinesburg, VT
23 23918 Matthew Lawlor BKL 0:17:35.3 West Glover, VT
24 19315 Benjamin Gillott BKL 0:19:53.7 Craftsbury Nordic Waterford, VT
NENSA Point Standings - Eastern Cup race
Junior Olympic Qualifying Standings - JOQ race
J2 Qualifier Standings - J2Q race
Zak Point Standings - Citizen race
Club Standings - Citizen race
Eastern Cup Standings - Eastern Cup race
Non-Scored Event - No Points race