Results Home

TD Bank Eastern Cup Finals

Day 1 - Women

# of racers: 103

Notes: Stuber 63.64 USSA List 6
Pastore 140.07 USSA List 6
Ahlsand 160 na
Cirelli 123.19 USSA List 6
Brown 173.5 USSA List 6
Penalty = (63.64+140.07+123.19)/3.75
Penalty = 87.17

Date: 2012-02-18 Location: Craftsbury Common, VT Techical Delegate: Allan Serrano
Gender: F Distance: 5.0 Host Club: Ford Sayre Ski Club
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
1 29431 Maria Stuber SR 16:01.2 87.17 25 Green Racing Project Craftsbury Nordic North Petersburg, NY
2 29017 Alicia Rose Pastore OJ 16:19.4 102.32 102.32 20 UVM Ski Team Burlington, VT
3 30625 Anine Ahlsand J2 16:21.0 103.65 15 NTG Burke Mountain Academy Bekkestua, xx
4 19508 Mary Kate Cirelli OJ 16:21.0 103.65 103.65 12 Green Mountain Valley School GMVS - Green Mountain Valley School Rutland, VT
5 10880 Cate Brown U23 16:35.8 115.97 11 Middlebury College Ski Team Hanover, NH
6 8575 Emily Blackmer U23 16:37.5 117.38 10 Dartmouth Ski Team Hopkinton, NH
7 5037 Olivia Meyerson J1 16:43.6 122.46 122.46 9 Cambridge Sports Union Cambridge Sports Union Concord, MA
8 5282 Keely Levins U23 16:44.5 123.21 8 Middlebury College Ski Team Rutland, VT
9 8179 Cate Brams J1 16:48.7 126.70 126.70 7 Cambridge Sports Union Belmont, MA
10 7662 Hannah Benson J1 16:53.7 130.87 130.87 6 Mount Washington Nordic Jackson, NH
11 5893 Gage Fichter OJ 16:59.2 135.44 135.44 5 UVM Ski Team Putney, VT
12 7968 Katharine Ogden J2 17:04.0 139.44 4 Stratton Mountain School Stratton Mountain School Landgrove, VT
13 10366 Isabelle Pelletier OJ 17:08.8 143.43 143.43 3 Stratton Mountain School Stratton Mountain School Grafton, VT
14 29404 Julia Harrison OJ 17:11.0 145.26 145.26 2 Dartmouth Ski Team Minnetrista, MN
15 8139 Kirsten Beaudry U23 17:11.2 145.43 1 Dartmouth Ski Team Walpole, NH
16 29405 Karina Packer OJ 17:14.1 147.84 147.84 Dartmouth Ski Team Anchorage, AK
17 27011 Dana Roach OJ 17:16.5 149.84 149.84 UNH Ski Team Minocqua, WI
18 4178 Emily Stitt OJ 17:21.3 153.84 153.84 Middlebury College Ski Team Jericho, VT
19 7069 Hannah Miller J1 17:22.8 155.09 155.09 Craftsbury Nordic Elmore, VT
20 2588 Katie Miller SR 17:23.9 156.00 UNH Ski Team Lenox, MA
21 29046 Taylor Spillane J1 17:26.2 157.91 157.91 Champlain Valley Union High School Shelburne, VT
22 19843 Kaitlin Fitzgerald OJ 17:26.3 158.00 158.00 GMVS GMVS - Green Mountain Valley School Fayston, VT
23 6596 Brooke Mooney J2 17:27.3 158.83 Stratton Mountain School Stratton Mountain School Peru, VT
24 3833 Ruth McGovern U23 17:32.2 162.91 Dartmouth Ski Team Stowe, VT
25 5277 Elise Seyferth OJ 17:34.4 164.74 164.74 Dartmouth Ski Team Bennington, VT
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
26 8240 Molly Siegel J1 17:38.2 167.90 167.90 Gould Academy Gould Academy Bethel, ME
27 11078 Zoe Snow J2 17:38.4 168.07 Cambridge Sports Union Weston, MA
28 19867 Danielle McVicar U23 17:44.7 173.31 UNH Ski Team Kanata, ON
29 3835 Maeve McGovern U23 17:47.1 175.31 Colby Nordic Ski Team Stowe, VT
30 10414 Kaitlin Fink OJ 17:50.6 178.22 178.22 Burke Mountain Academy Burke Mountain Academy Middlebury, VT
31 11059 Rebecca Smith J1 17:50.9 178.47 178.47 CSU juniors Cambridge Sports Union Wellesley, MA
32 10611 Leah Brams BKL 17:57.5 183.97 Eastern Mass Bill Koch (EMBK) Belmont, MA
33 24982 Erin Perryman J1 17:58.6 184.88 184.88 Gunstock Nordic Association GNA West Lebanon, NH
34 20724 Nina Armstrong J2 18:07.9 192.62 New York Ski Education Foundation (NYSEF) Lake Placid, NY
35 27009 Anne Miller U23 18:08.6 193.20 UNH Ski Team Whitefish, MT
36 26850 Natalie Flowers U23 18:10.6 194.87 Dartmouth Ski Team Hanover, NH
37 19418 Britta Clark OJ 18:20.3 202.94 202.94 Frost Mountain Nordic Frost Mountain Nordic Ripton, VT
38 6710 Shelby Aseltine OJ 18:24.2 206.19 206.19 Bowdoin College Ski Team Wilton, ME
39 18666 Maria Allen M5 18:26.7 208.27 Frost Mountain Nordic Frost Mountain Nordic Ripton, VT
40 26797 Jane McLarney OJ 18:28.2 209.52 209.52 Burke Mountain Academy Burke Mountain Academy Lowell, MA
41 7805 Mollie Hoopes OJ 18:29.0 210.18 210.18 Stratton Nordic Stratton Mountain School Hanover, NH
42 19380 Haley Mahar OJ 18:29.1 210.27 210.27 Holderness Nordic Williamstown, MA
43 10216 Amy Lones U23 18:29.9 210.93 Colby Nordic Ski Team North Yarmouth, ME
44 19504 Maureen McAuliffe U23 18:31.1 211.93 UNH Ski Team Hopkinton, NH
45 23864 Sienna Searles J1 18:34.0 214.34 214.34 Sleepy Hollow Nordic Sleepy Hollow Ski Club Charlotte, VT
46 18985 Lauren Gillott J2 18:37.5 217.26 Craftsbury Craftsbury Nordic Waterford, VT
47 19086 Tessa Schrupp J2 18:38.5 218.09 Gunstock Nordic Association GNA Gilford, NH
48 10094 Caitlin Haedrich J1 18:41.3 220.42 220.42 Ford Sayre Norwich, VT
49 6473 Ellen Chandler M5 18:42.9 221.75 Ford Sayre New London, NH
50 2275 Kvehl McDermott U23 18:43.1 221.92 UNH Ski Team Putney, VT
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
51 6812 Helen Tosteson J1 18:44.3 222.92 222.92 Ford Sayre Ford Sayre Lyme, NH
52 25368 Maeve Peabody J2 18:45.6 224.00 nysef New York Ski Education Foundation (NYSEF) Keene, NY
53 8460 Maddy Wendt SR 18:46.3 224.58 Cambridge Sports Union Florence, MA
54 20488 Hadley Moreau J2 18:48.6 226.50 Cambridge Sports Union Falmouth, ME
55 20035 Anna Izzo J2 18:50.3 227.91 LAKE PLACID, NY
56 28578 Autumn Eastman J2 18:54.1 231.07 CVU Nordic Hinesburg, VT
57 11025 Alice Hotopp OJ 18:54.4 231.32 231.32 Colby Nordic Ski Team Bethel, ME
58 1090 Heidi Henkel M2 18:55.0 231.82 Putney Ski Club Putney, VT
59 27211 Rosemary Cobb J1 18:57.1 233.57 233.57 CSU Juniors Cambridge Sports Union Maynard, MA
60 11036 Charlotte Cole J2 18:58.6 234.82 Cambridge Sports Union Chestnut Hill, MA
61 19982 Nancy Dietman U23 18:59.1 235.23 Dartmouth Ski Team St. Paul, MN
62 24599 Jenna Hill J1 19:02.0 237.65 237.65 Burke Mountain Academy Burke Mountain Academy Jackson, NH
63 11056 Julia Schiantarelli J1 19:06.3 241.23 241.23 Cambridge Sports Union Newton, MA
64 10688 Anna Breu U23 19:06.3 241.23 Middlebury Middlebury College Ski Team Manchester, NH
65 7811 Emily Muller OJ 19:07.9 242.56 242.56 Ford Sayre Ford Sayre Norwich, VT
66 28378 Olivia Cannon J1 19:09.0 243.47 243.47 Cambridge Sports Union Sherborn, MA
67 6941 Elise Hardy J2 19:11.1 245.22 Norwich, VT
68 7423 Tess Braddish J2 19:11.4 245.47 Stratton Mountain School Peru, VT
69 25826 Alia Johnson J1 19:13.4 247.14 247.14 Frost Mountain Nordic Frost Mountain Nordic Bristol, VT
70 25645 Cally Braun J2 19:17.3 250.38 Sleepy Hollow Ski Club Charlotte, VT
71 6611 Celeste Holland J2 19:17.9 250.88 Holderness Nordic Concord, NH
72 25786 Jessa Fogel J1 19:18.8 251.63 251.63 Derryfield School Bow, NH
74 5949 Shannon Nadeau J1 19:23.0 255.13 255.13 Blackwater Nordic Ski Club Hopkinton, NH
75 6987 Tess Hamilton J1 19:26.9 258.37 258.37 Hopkinton Hawks Blackwater Nordic Ski Club Hopkinton, NH
76 18777 Danni Anderson OJ 19:33.8 264.12 264.12 Maine Winter Sports Center Maine Winter Sports Center Mapleton, ME
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
77 27018 Eliana Mallory J1 19:41.3 270.36 270.36 Holderness Nordic Aspen, Co
78 3815 Emilie Muller OJ 19:46.4 274.60 274.60 CHS Nordic Team Burke Mountain Academy Concord, NH
79 6845 Dominique Powers J1 19:46.6 274.77 274.77 Frost Mountain Nordic Middlebury, VT
80 19354 Elizabeth Duffy J2 19:56.6 283.09 Holderness Nordic Jackson, NH
81 28112 Sonya Jampel J2 20:07.3 292.00 Cambridge Sports Union Newton, MA
82 27626 Meg Yoder J2 20:10.4 294.58 Cambridge Sports Union Cambridge Sports Union Concord, MA
83 7401 Hannah Durnan J2 20:16.8 299.90 Holderness Nordic Holderness Nordic Plymouth, NH
84 8101 Isabelle Unger OJ 20:18.5 301.32 301.32 Sleepy Hollow Ski Club Sleepy Hollow Ski Club Charlotte, VT
85 30619 Clémence Courteau J2 20:19.3 301.98 Sherbrooke, Qc
86 26448 Emily Soderberg J1 20:22.6 304.73 304.73 Holderness School Holderness Nordic Burlington, vt
87 23439 Clara Cousins J2 20:27.4 308.73 Cambridge Sports Union Lincoln, MA
88 25564 Claire Telfer J2 20:32.1 312.64 Cambridge Sports Union Lincoln, MA
89 7972 Pippin Evarts J2 20:32.2 312.72 Stratton Mountain School Landgrove, VT
90 20525 Tyra Wynn BKL 20:35.2 315.22 Queensbury High School Peru Nordic Masters Queensbury, NY
91 31126 sophie czerwinski J2 20:36.1 315.97 Gunstock Nordic Association GNA gilford, nh
92 4628 Manya Gordon J1 20:36.4 316.22 316.22 Brattleboro Nordic Saxtons River, VT
93 25819 Kathryn Maitland J1 20:45.4 323.71 323.71 Team Sleepy Hollow Team Sleepy Hollow Shelburne, VT
94 18603 Katrin O'Grady J2 20:56.2 332.70 EMBKL Cambridge Sports Union Sherborn, MA
95 20741 Gabriella Armstrong BKL 20:58.0 334.19 NYSEF New York Ski Education Foundation (NYSEF) Lake Placid, NY
96 20586 Elizabeth Goss J2 21:11.7 345.60 Ford Sayre Hanover, NH
97 19137 Janelle Deneau BKL 21:24.4 356.17 Eastern Mass Bill Koch (EMBK) Bedford, MA
98 11691 Lisa Bernardin M6 21:25.4 357.00 Frost Mountain Nordic Middlebury, VT
99 29879 Alexi Kim J2 21:38.2 367.65 Ford Sayre Etna, NH
100 30649 Caroline Swieny 21:40.6 369.65
101 30643 Sawyer Gardner J2 21:51.1 378.39 Holderness Nordic Holderness Nordic PLYMOUTH, NH
Plc NENSA# Name Class Time NENSA JOQ EC Team Club City, ST
102 27294 Amelia Mcdonnell J2 22:06.2 390.96 Paul Smiths, NY
103 27259 Emma Zdgiebloski J1 22:42.8 421.42 421.42 NYSEF NYSSRA Lake George, NY
104 25660 Tatum Braun BKL 26:34.1 613.93 Sleepy Hollow Ski Club Charlotte, VT
NENSA Point Standings - Eastern Cup race
Junior Olympic Qualifying Standings - JOQ race
J2 Qualifier Standings - J2Q race
Zak Point Standings - Citizen race
Club Standings - Citizen race
Eastern Cup Standings - Eastern Cup race
Non-Scored Event - No Points race