Results Home

TD Bank Eastern Cup Finals

Day 1 - J2 Boys

# of racers: 29

Notes: Bucher-Johabssen 220
Harmeyer 220
Hegman 176.01
Cristofanilli 220v Mcewen 220
Penalty = (220+220+176.01)/3.75
Penalty = 164.27

Date: 2012-02-18 Location: Craftsbury Common, VT Techical Delegate: Allan Serrano
Gender: M Distance: 5.0 Host Club: Ford Sayre Ski Club
Plc NENSA# Name Class Time J2Q Team Club City, ST
1 30624 Thomas Bucher-Johanssen J2 14:32.1 164.27 NTG Burke Mountain Academy Bekkestua, xx
2 7894 Henry Harmeyer J2 14:47.6 178.49 Mansfiled Nordic Mansfield Nordic Club (MNC) Underhill, VT
3 8221 Ben Hegman J2 14:48.5 179.31 Mansfield Nordic Club (MNC) Huntington, VT
4 28364 Zachary Cristofanilli J2 14:50.3 180.97 Mont Orford Orford, Qc
5 11050 Gavin McEwen J2 15:11.9 200.78 CSU Cambridge Sports Union Weston, MA
6 10608 Christopher Koziel J2 15:24.5 212.34 Cambridge Sports Union Needham, MA
7 8075 Max LaChance J2 15:28.1 215.64 Cambridge Sports Union Cambridge Sports Union Concord, MA
9 7893 Bill Harmeyer J2 15:40.1 226.65 Mansfield Nordic Mansfield Nordic Club (MNC) Underhill, VT
10 18543 Drew Houx J2 15:43.2 229.49 Holderness School Holderness Nordic Concord, NH
11 6936 Tucker Cadow J2 15:54.7 240.04 Ford Sayre Ford Sayre Norwich, VT
12 24576 Nathan LaTourette J2 15:59.2 244.17 Blackwater Nordic Club Blackwater Nordic Ski Club Concord, NH
13 7384 Ethan John J2 16:11.8 255.73 Mansfield Nordic Club (MNC) Essex Junction, VT
14 23692 Warren Taylor J2 16:22.9 265.91 Berkshire Nordic Ski Club Williamstown, MA
14 25554 Lewis Nottonson J2 16:22.9 265.91 Cambridge Sports Union Acton, MA
16 23691 Zane Fields J2 16:33.9 276.00 Woodstock Ski Runners Woodstock Nordic Runners S. Woodstock, VT
17 27180 Parker Francis J2 16:37.6 279.39 Sleepy Hollow Ski Club Williston, VT
18 19178 Jacob Meyerson J2 16:39.4 281.05 Cambridge Sports Union Concord, MA
19 18668 Mathew Young J2 16:39.8 281.41 Gunstock Nordic Association GNA Gilford, NH
20 10327 Nathanael Kuzio J2 16:41.1 282.61 Mansfield Nordic Club (MNC) Moretown, VT
21 10250 Thomas Clayton J2 16:47.2 288.20 Sleepy Hollow Ski Club Hinesburg, VT
22 10893 Colin Pogue J2 16:58.3 298.38 Junior Nordic Team Ford Sayre Hanover, NH
23 20719 Karl Schulz BKL 17:00.6 NYSSRA Lake Placid, NY
24 29479 Nicolas Beaulieu BKL 17:08.2 Orford Sherbrooke, QC
25 28676 Rylee Knox J2 17:26.1 323.88 Maine Nordic Team Maine Nordic Team (Maine J2/EHS Teams) Turner, ME
26 7815 Christopher Powell J2 17:31.5 328.84 Ford Sayre Hanover, NH
Plc NENSA# Name Class Time J2Q Team Club City, ST
27 29476 August Myers J2 18:15.1 368.83 Club de ski de fond du Parc du Mont-Orford Ayer's Cliff, QC
28 23916 Patrick Lawlor J2 18:40.4 392.04 Craftsbury Nordic West Glover, VT
29 32607 Sam LaChance BKL 19:05.4 Cambridge Sports Union Concord, MA
30 25541 Joseph Carleo BKL 19:21.5 Eastern Mass Bill Koch (EMBK) Newton, MA
NENSA Point Standings - Eastern Cup race
Junior Olympic Qualifying Standings - JOQ race
J2 Qualifier Standings - J2Q race
Zak Point Standings - Citizen race
Club Standings - Citizen race
Eastern Cup Standings - Eastern Cup race
Non-Scored Event - No Points race