Results Home

Geschmossell

All Racers

# of racers: 64

Notes:

Date: 2012-01-16 Location: Bretton Woods, NH Techical Delegate:
Gender: MF Distance: 13.0 Host Club:
Plc NENSA# Name Class Time Team Club City, ST
1 5018 Tim Whiton SR 00:27:11.08 Gould Academy/Bethel Outing Club Bethel, ME
2 19848 Thomas Rabon J1 00:27:52.25 Burke Mountain Academy Burke Mountain Academy Turner, ME
3 14077 Paul Allison SR 00:28:07.56 NWVE Jericho, VT
4 7869 Samuel Evans-Brown SR 00:28:09.50 Gunstock Nordic Association GNA Concord, NH
5 7710 Phil Lawson M4 00:29:08.36 Mount Washington Nordic Bethlehem, NH
6 1144 Chris Nice M6 00:29:13.25 Ford Sayre Hanover, NH
7 1609 Wade Kavanaugh M1 00:29:14.67 Gould Academy Albany TWP, ME
8 5512 Andrew Milne M4 00:29:15.64 Cambridge Sports Union Medford, MA
9 1254 Kirk Siegel M5 00:30:09.47 Gould Academy-Bethel Outing Club Gould Academy Bethel, ME
10 1062 Robert Bradlee M5 00:30:13.64 Cambridge Sports Union Reading, MA
11 11 Charlie Gunn M6 00:30:22.11 Mount Washington Nordic Henniker, NH
12 5907 Nathaniel Lucy M5 00:30:24.13 Mount Washington Nordic Intervale, NH
13 24715 John Sakalowsky M3 00:30:27.03 Cambridge Sports Union Newton, MA
14 5885 Stephen Wright M5 00:30:59.98 NWVE waterbury center, VT
15 8404 Damian Bolduc M1 00:31:03.94 NWVE South Burlington, VT
16 25188 David Herr M4 00:31:05.09 Canaan, VT
17 3851 Neal Graves SR 00:31:28.36 Gunstock Nordic Association GNA croydon, nh
18 25191 Ian Blair M4 00:31:43.52 Bethel Outing Club (BOC) Gould Academy Bethel, ME
19 7362 Dennis Page U23 00:31:49.11 Windblown Windblown Bennington, NH
20 1454 Bryce Wing M5 00:31:59.94 Ford Sayre Hanover, NH
21 2151 James Doucett M6 00:32:27.22 Cambridge Sports Union Andover, MA
22 19468 Stephen Piotrow M4 00:32:47.45 Mount Washington Nordic Jackson, NH
23 2148 Joe Bouscaren M5 00:33:09.86 Cambridge Sports Union Cambridge, MA
24 27150 Matthew Birkebak OJ 00:33:13.78 UNH Ski Club UNH Nordic Skiing Club West Peterborough, NH
25 3536 Kate Barton SR 00:33:17.83 Cape Elizabeth, ME
Plc NENSA# Name Class Time Team Club City, ST
26 3702 Kathy Maddock M4 00:33:20.72 Cambridge Sports Union Wilton, NH
27 2956 Daniel Rodd M5 00:33:31.27 Amherst, NH
28 19023 David Loney M4 00:33:36.47 Ford Sayre Lebanon, NH
29 1499 Jonathan Chaffee M8 00:34:18.77 Ford Sayre W Lebanon, NH
30 1084 Donavon Freeman M7 00:34:21.80 Mount Washington Nordic Andover, NH
31 3964 Liz Hollenbach M1 00:34:23.86 NWVE Jericho, VT
32 1456 John Brodhead M8 00:34:25.86 Craftsbury Nordic Craftsbury Common, VT
33 25917 Jason Bender J1 00:34:29.09 XC Planet Amherst, NH
34 1021 Doug Armstrong M7 00:34:53.47 Atomic Mount Washington Nordic North Conway, NH
35 1095 Perry Bland M7 00:34:58.38 NWVE Westford, VT
36 27139 Will Gochberg SR 00:35:02.05 Northwest Vermont Endurance NWVE Winooski, VT
37 1380 Aaron Solnit M5 00:35:59.46 Bretton Woods Nordic Bath, NH
38 6473 Ellen Chandler M5 00:36:07.67 Ford Sayre New London, NH
39 1082 Trina Hosmer M8 00:36:12.98 Stowe Nordic Club Stowe, VT
40 12 Amy Gunn M4 00:36:44.23 Mount Washington Nordic Henniker, NH
42 3618 Kelsey Allen SR 00:37:10.01 Colrain, MA
43 2889 Bill Holland M7 00:37:34.37 Freeport, ME
44 4743 James Drew M7 00:37:36.35 Craftsbury Nordic Sugar Hill, NH
45 28983 Tom Simon M5 00:37:55.82 Cambridge Sports Union Wellesley, MA
46 2890 Cheryl Carlson M5 00:38:44.10 Ford Sayre Ford Sayre Lebanon, NH
47 1457 Gina Campoli M6 00:38:47.03 Dublin BKL Craftsbury Common, VT
48 5213 Elizabeth Vachon SR 00:38:51.23 Amherst, NH
49 1083 David Hosmer M8 00:39:10.07 Stowe Nordic Club Stowe, VT
50 29398 Pavel Dvorak M5 00:39:43.75 NWVE NWVE Essex Jct., vt
51 19083 Carrie Nourjian M6 00:40:23.73 Stowe Nordic Club Stowe, VT
Plc NENSA# Name Class Time Team Club City, ST
52 8405 Jessica Bolduc M2 00:40:47.18 NWVE South Burlington, VT
54 2168 George Hall M10 00:43:40.50 Craftsbury Nordic Ski Club Craftsbury Nordic Craftsbury Common, VT
55 1003 Jody Newton M6 00:45:08.35 Cambridge Sports Union Wayland, MA
56 10570 Daniel J. Baumert M6 00:45:16.92 Levant, ME
57 27751 Mark Rabon M4 00:45:18.42 Turner, ME
58 25218 Ann Howard M4 00:45:24.21 Stowe Nordic Club Morrisville, VT
59 18827 Asher Solnit BKL 00:45:42.59 Bretton Woods Nordic Bath, NH
60 25959 Peter Mulcahy BKL 00:45:44.87 Bretton Woods Nordic Bath, NH
61 29999 Terry Lorber 00:46:16.98
62 10451 Cipperly A. Good M1 00:47:31.57 NWVE Searsport, ME
63 3451 Nat Goodhue M9 00:53:22.06 Stowe Nordic Club Stowe, VT
65 27858 Matt Mulcahy M3 00:56:25.15 Woodsville, NH
66 30000 William Rievers 01:04:20.26
67 28969 Zander Martin BKL 01:05:34.75 York, ME
NENSA Point Standings - Eastern Cup race
Junior Olympic Qualifying Standings - JOQ race
J2 Qualifier Standings - J2Q race
Zak Point Standings - Citizen race
Club Standings - Citizen race
Eastern Cup Standings - Eastern Cup race
Non-Scored Event - No Points race