Past Award Recipients

Past Award Recipients

2018

John Caldwell Award –

Wendall “Chummy” Broomhall Award – Herb Adams

Gallagher Cup Winners – Rena Schwartz (GMVS)  James Kitch (CSU)

Coach of the Year –

Club of the Year –

Bill Koch League Leadership Award – Anna Schulz

Adaptive Achievement Award –

2017

John Caldwell Award – FOLJMS & Chris Doyle

Gallagher Cup Winners – Alexandra Lawson (C’bury Nordic)  Elliot Ketchel (GMVS)

Coach of the Year – Adam Terko

Club of the Year – Bethel Outing Club

Bill Koch League Leadership Award – Tracy Walsh

2016

John Caldwell Award – Dan Warner

Gallagher Cup Winners – Caitlin Patterson (CGRP)  Jorgen Grav (UVM)

Coach of the Year – Kate Barton

Club of the Year – Central Maine Ski Club

Bill Koch League Leadership Award – Jay Davis

2015

John Caldwell Award – Craftsbury Outdoor Center

Gallagher Cup Winners – Kaitlynn Miller (CGRP) Gordon Vermeer  (CGRP)

Coach of the Year – Will Sweetser

Club of the Year – Cambridge Sports Union

Bill Koch League Leadership Award – Chris & Barney Hodges

2014

John Caldwell Award – Bill Henchey

Gallagher Cup Winners – Katharine Ogden (SMS) Patrick O’Brien (CGRP)

Coach of the Year – Nick Mahood

Club of the Year – Stowe Nordic

Bill Koch League Leadership Award – John Ogden

Adaptive Achievement Award – Lew Lascher

2013

John Caldwell Award – Patrick Cote

Gallagher Cup Winners – Cate Brams (CSU)  Scott Patterson (UVM)

Coach of the Year – Liz Kantack

Club of the Year – Mansfield Nordic Ski Club

Bill Koch League Leadership Award – Jim Stock

Adaptive Achievement Award – Weston Ski Track

2012

John Caldwell Award – Judy & Dick Dreissigacker

Gallagher Cup Winners – Maria Stuber (CGRP)  Tim Reynolds (CGRP)

Coach of the Year – Justin Beckwith

Club of the Year – Craftsbury Outdoor Center

Bill Koch League Leadership Award – Sue Wemyss

Adaptive Achievement Award – Cathy Thompson

2011

John Caldwell Award – Ray Broomhall

Gallagher Cup Winners – Corey Stock (CSU)  Patrick O’Brien (CGRP)

Coach of the Year – Sverre Caldwell

Club of the Year – Frost Mountain Nordic Ski Club

Bill Koch League Leadership Award – Deven Morrill

Adaptive Achievement Award – Murray & Jane Banks

2010

John Caldwell Award – Weston Family

Gallagher Cup Winners –  Isabel Caldwell (SMS)  Ben Koons (MWSC)

Coach of the Year – Pepa Milochoeva

Club of the Year – Nordic Heritage Sport Club

2009

John Caldwell Award –  MaryAnne Levins

Gallagher Cup Winners – Sophie Caldwell (Dartmouth)  Dave Chamberlain (MWSC)

Coach of the Year – Matt Boobar

Club of the Year – Gunstock Nordic Association

2008

John Caldwell Award – Graham Taylor

Gallagher Cup Winners – Carina Hamel (BMA)  Jon Arne Enevoldsen (GMVS)

Coach of the Year – Eileen Carey

2007

John Caldwell Award –  Dick Taylor

Coach of the Year – Rob Bradlee

2006

John Caldwell Award – Chisholm Ski Club

2005

John Caldwell Award –  Fred Griffin

2004

John Caldwell Award –  Anne Donaghy & Mary Hamel

2003

John Caldwell Award –  Trina Hosmer

2002

John Caldwell Award – Jim Rodrigues

2001

John Caldwell Award – Volvo