« Previous Story:Burke Mountain Academy May Testing Camp
Next Story:NENSA Regional Elite Group (REG) Camp Invites Announced  »
May 3, 2012

NENSA Announces 2012-2013 Elite and Development Team Nominees

Posted by: Janice Sibilia

Summary:

The NENSA Elite and Development team nominee lists represents athletes who have had success on a Regional, National and International level this past winter.

The NENSA teams exist as a program to aid in the appropriate development of top athletes toward the goal of international excellence. To find out more about the teams and the selection criteria go to http://www.nensa.net/elite/ In addition to the benefits outlined, all team members will receive a specially designed SKIDA headband to wear! Congratulations to all of the athletes on their accomplishments this winter.

2012-2013 NENSA Elite Team Nominees

 Junior Men

 

 

 

Scott

Patterson

 

UVM

Will

Wicherski

 

Williams

Eli

Hoenig

 

CSU

Jack

Hegman

 

BMA

Thomas

Rabon

 

BMA

Austin

Cobb

 

Middlebury

Ben

Lustgarten

 

Middlebury

David

Sinclair

 

Dartmouth

Silas

Talbot

 

Dartmouth

Sam

Reed

 

UNH

Patrick

Caldwell

 

SMS

Sean

Doherty

 

 Mt Wash Nordic

Gino

Pastore

 

SMS

Eric

Lustgarten

 

SLU

Nick

Michaud

 

Bates

 

 

 

 

Junior Women

 

 

Corey

Stock

 

CSU

Julia

Kern

 

CSU

Anika

Miller

 

SMS

Heidi

Halvorsen

 

GMVS

Annie

Hart

 

Dartmouth

Isabel

Caldwell

 

Dartmouth

Heather

Mooney

 

Middlebury

Rachel

Hall

 

Middlebury

Isabelle

Pelletier

 

SMS

Mary Kate

Cirelli

 

GMVS

 

 

 

 

U23 Men

 

 

 

Eric

Packer

 

Dartmouth

Patrick

Johnson

 

Middlebury

Franz

Berstein

 

UVM

Sam

Tarling

 

Dartmouth

Gordon

Vermeer

 

Dartmouth

Jordan

Buetow

 

Bates

Alex

Howe

 

UVM

Skyler

Davis

 

SMS/USST

Doug

Debold

 

Middlebury

 

 

 

 

U23 Women

 

 

 

Sophie

Caldwell

 

Dartmouth

Caitlin

Patterson

 

UVM

Lucy

Garrec

 

UVM

Amy

Glen

 

UVM

Erika

Flowers

 

Dartmouth

Annie

Pokorny

 

Middlebury

Elizabeth

Guiney

 

UNH

 

 

 

 

Senior Men

 

 

 

Kris

Freeman

 

USST

Andrew

Newell

 

USST/SMS

Patrick

O'Brien

 

CGRP

Tim

Reynolds

 

CGRP

Bryan

Cook

 

CGRP

Welly

Ramsey

 

MWSC

 

 

 

 

Senior Women

 

 

Elizabeth

Stephen

 

USST/BMA

Ida

Sargent

 

USST/CGRP

Jennie

Bender

 

CXC

Hannah

Dreissigacker

 

CGRP

Clare

Egan

 

CGRP

 

2012-2013 NENSA Development Team Nominees

   

J2 Girls

 

Brooke Mooney

Stratton

Zoe Snow

CSU

Katherine Ogden

Stratton

Tessa Schrupp

GNA

Hadley Moreau

CSU

Charlotte Cole

CSU

   

J2 Boys

 

Ben Hegman

Mansfield Nordic Club

Jack Elder

Cumberland Ski Club

Koby Gordon

Stratton

Henry Harmeyer

Mansfield Nordic Club

Gavin McEwen

Cambridge Sports Union

Isaac Wright

Mtn Top

Max LaChance

CSU

   

J1 Women

 

Olivia Meyerson

Cambridge Sports Union

Hannah Miller

Craftsbury Nordic Ski Club

Hannah Benson

Mount Washington Nordic

Maddy Pfeifer

Proctor Academy Ski Team

Cate Brams

Cambridge Sports Union

   

J1 Men

 

Hamish McEwen

Stratton

Fabian Stocek* (foreign, does not displace)

Holderness Nordic

Jefferson Tucker

Woodstock Nordic Runners

Tyler Foulkes

Stratton

Jack Schrupp

Gunstock Nordic Association

Devlin Shea

Green Mountain Valley School (GMVS)

   

OJ Women

 

Carly Wynn

Dartmouth Outing Club

Stella Holt

Middlebury College Ski Team

Hallie Grossman

Bates

Alicia Rose Pastore

UVM Ski Team

Tara Geraghty-Moats

Craftsbury Nordic Ski Club

   

OJ Men

 

David Sinclair

Dartmouth

Ben Lustgarten

Midd

Jordan Fields

Woodstock Nordic Runners

Daniel Sundali

Middlebury College Ski Team

Dylan McGarthwaite

Middlebury College Ski Team

   

U23 Women

 

Hilary McNamee

Maine Winter Sports Center

Alena Tofte

Harvard Ski Team

Jane McClelland

UVM Ski Team

Caroline Carpenter

St. Lawrence University

Stephanie Crocker

Dartmouth Outing Club

   

U23 Men

 

Erik Lindgren

UNH Ski Team

Chase Marston

Middlebury College Ski Team

Andrew Clemence

UNH Ski Team

Cole Talbot

UVM Ski Team

Dylan Grald

UVM Ski Team

   

Senior Women

 

Maria Stuber

Craftsbury Nordic Ski Club

Sabra Davison

Stowe Nordic Club

Alexandra Jospe

Cambridge Sports Union

Robyn Anderson

Stowe Nordic Club

Katie Miller

UNH Ski Team

   

Senior Men

 

Nils Koons

Craftsbury Nordic Ski Club

Dylan McGuffin

Craftsbury Nordic Ski Club

Bret Bedard

Berkshire Trails

Fred Bailey

Maine Winter Sports Center

Michael Lessard

Maine Winter Sports Center

   

EISA Women, Qualified 6-15th on ranking list

 

A. Gruber

UVM

Beth Taylor

Bates

Caitlin Curran

UVM

   

EISA Men, 6-15th, Qualified 6-15th on ranking list

Dimitri Luthi

William

Fritz Horst

UVM

Jake Barton

Colby

Peter Hegman

UVM


TD Bank