Elite Team Members

NENSA Elite Team

  2018-19 ELITE MEN NOMINEES  
Class Rank NRL “Top 15” Team
1 3 Simeon Hamilton
2 5 Adam Martin
3 7 Benjamin Lustgarten
4 10 Patrick Caldwell
Class Rank NRL “Top 3” U18 Team
1 18 Ben Ogden WJC
2 82 James Kitch
3 91 Greg Burt
Class Rank NRL “Top 3” U20 Team
1 31 Elliot Ketchel EISA
2 32 Finn O’Connell EISA
3 39 Adam Glueck
Class Rank NRL “Top 3” U23 Team
1 16 Zane Fields EISA
2 20 Peter Holmes EISA
3 23 Callan Deline EISA
Class Rank   “Top 3” SR Team
1 17 Kris Freeman
2 19 Andrew Newell
3 49 Benjamin Saxton
Class Rank NRL U23/EISA/WJC Team
4 27 Luke Brown EISA
5 28 Bill Harmeyer U23, EISA
7 33 Gavin McEwen U23
31 132 Andrew Egger U23
2018-19 ELITE WOMEN NOMINEES  
Class Rank NRL “Top 15” Team
1 1 Jessica Diggins
2 3 Sophie Caldwell
3 5 Ida Sargent
4 7 Caitlin Patterson
5 11 Katherine Ogden EISA
6 12 Kaitlynn Miller
7 15 Erika Flowers
Class Rank NRL “Top 3” U18 Team
1 75 Charlotte Ogden
2 86 Pheobe Sweet
3 89 Mae Chalmers
4 93 Callie Young U18
Class Rank NRL “Top 3” U20 Team
1 49 Alexandra Lawson
2 51 Rena Schwartz
3 52 Annika Landis
Class Rank NRL “Top 3” U23 Team
1 19 Lauren Jortberg U23, EISA
2 20 Evelina Sutro EISA
3 22 Taryn Hunt-Smith EISA
Class Rank NRL “Top 3” SR Team
1 16 Elizabeth Stephen
2 18 Elizabeth Guiney
3 37 Anne Hart
Class Rank NRL U23/EISA/WJC Team
4 23 Lydia Blanchet U23, EISA
5 27 Julia Kern U23
6 28 Cate Brams EISA
4 53 Sophia Shomento WJC


2017-18 Elite Team


U16 Women:
Anna Lehman – Stratton Mountain School

U18 Women:
Rena Schwartz – Green Mountain Valley School
Kirsten Miller – Independent
Callie Young – Craftsbury Nordic

U18 Men:
Ben Ogden – Stratton Mountain School
Elliot Ketchel – Green Mountain Valley School
Adam Glueck – Ford Sayre

U20 Women:
Katharine Ogden – USST / Stratton Mountain School
Julia Kern – USST / Stratton Mountain School
Abigail Drach – Dartmouth College Ski Team

U20 Men:
Zane Fields – Colby College Ski Team
Gavin McEwan – Dartmouth College Ski Team
Daniel Streinz – Mountain Endurance Sports
Bill Harmeyer – University of Vermont Ski Team
Kamran Husain – Stratton Mountain School

U23 Women:
Amy Bianco – Colby College Ski Team

U23 Men:
Callan Deline – Dartmouth College Ski Team
Braden Becker – Williams College Ski Team
Luke Brown – Dartmouth College Ski Team

EISA Women:
Lydia Blanchet – Dartmouth College Ski Team
Lauren Jortberg – Dartmouth College Ski Team

EISA Men:
Ian Moore – University of Vermont Ski Team

Senior Women:
Jessica Diggins – USST / SMS Elite Team
Sophie Caldwell – USST / SMS Elite Team
Ida Sargent – USST / Craftsbury Green Racing Project
Elizabeth Stephen – USST / Burke Mountain Academy
Caitlin Patterson – Craftsbury Green Racing Project
Kaitlynn Miller – Craftsbury Green Racing Project
Elizabeth Guiney – Craftsbury Green Racing Project

Senior Men:
Simi Hamilton – USST / SMS Elite Team
Andrew Newell – USST / SMS Elite Team
Patrick Caldwell – USST / SMS Elite Team
Benjamin Lustgarten – Craftsbury Green Racing Project
Adam Martin – Northern Michigan University
Kris Freeman – Waterville Valley Nordic Club

*athletes listed with their 2016-17 Club affiliation